Bandysiffror på Åkeshovs BP!

Det blev rena bandysiffror på Åkehovs BP när Abas personallag vann med 5-3 mot årskurs 9 laget. Personalen började starkt i första halvlek men niorna kom mer och mer in i matchen. Personalen var dock mer effektiv och ledde med 3-0 i halvtid.

I början av andra halvlek fick niorna en straff. Personalen protesterade men domaren pekade obönhörligen mot straffpunkten. Straffen resulterade i 1-3 och niorna fick nya krafter. Deras anfall fastnade dock ofta på personalens mittbackar.

Det blev istället både 4-1 och 5-1 till personalen men niorna gav inte tappt utan reducerade två gånger och lite nervositet kunde skönjas bland personalen som dock lyckades hålla undan och 5-3 blev slutresultatet.

En stabil och effektiv insats av personallaget och en fin kämpainsats av niorna som kämpade på trots baklängesmålen och kunde med lite tur fått matchen till straffläggning, som det har blivit de senaste två åren.

Dela: