Elevkross på Olofslund IP!

Idag var det dags för den traditionsenliga fotbollsmatchen mellan ett elevlag från åk9 och ett personallag från skolan. I strålande solsken och med en entusiastisk publik möttes de båda lagen på Olofslund IP.

Elevlaget tog tidigt ledningen genom ett missförstånd i personallagets försvar. Personallaget lyckades hålla bollen mycket på elevlagets planhalva första halvleken dock utan att skapa några målchanser. Det gjorde däremot eleverna som lyckades skapa farligheter på nästan varje anfall vilket resulterade i att det stod 5-0 till eleverna i halvlek.

I andra halvlek tog elevlaget över matchen och spelet förflöt till stor del på personalens planhalva där också målen trillade in.

 13-0 till elevlaget blev slutresultatet, en riktig kross av åk 9.

Dela:
Kategorier: