Superhjältetema i åk 1

Årskurs 1 har den senaste tiden arbetat med temat Superhjältar. De har bland annat läst böckerna om superhjälten Megakillen. Under högläsningen har de lärt sig massor av nya ord och begrepp. De har använt sig av läsförståelsestrategier för att förstå texten bättre tillsammans.

De arbetar även med programmering en del då deras robotar hänger med.  De har gjort superhjältehus, som de tänker placera i sin egen superhjältestad. Staden ska byggas på ett rutmönster. Då kan de köra skolans Bee bots mellan husen.

I SO har de fördjupat sig i staden och arbetat med vilka samhällsfunktioner som ska finnas i en stad för att vi ska kunna leva och må bra. De har också listat alla yrken de kom på och intervjuat sina föräldrar om deras arbetsdag.

Just nu arbetar de med återvinning, återanvändning och mer om hållbar utveckling. Nu vill de bli miljöhjältar också!

 

Dela:
Kategorier: